Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Przez swoje małe rozmiary jest świetną opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić klatkę większą, szczególnie jeśli planujemy trzymać tam więcej świnek.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż grozi to zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie i wysypują się poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej należy umieścić w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpiecznie, ponieważ będzie mieć prywatną przestrzeń, do której może skryć się aby odpocząć lub uspokoić się, gdy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/